Jak zostać Centrum Egzaminacyjnym?
Informacje o zasadach współpracy i uzyskaniu uprawnień
Zasady współpracy
CENTRUM EGZAMINACYJNE (CE) jest podstawowym partnerem Polskiego Towarzystwa Informatycznego – krajowego operatora ICDL (ECDL) w Polsce. Centrum pełni rolę nadzorującą wobec współpracujących z nim Laboratoriów Egzaminacyjny (Lab), gdzie prowadzone są egzaminy.
Zadania Centrum Egzaminacyjnego
Centrum Egzaminacyjne, współpracując z koordynatorem regionalnym, który jest przedstawicielem PTI w regionie, zajmuje się następującymi działaniami w zakresie certyfikacji:
- prowadzi promocję idei ICDL (ECDL),
- organizuje proces egzaminowania, w tym podpisuje umowy z egzaminatorami,
- rozlicza finansowo egzaminy z Polskim Biurem ECDL,
- nadzoruje i odpowiada za jakość procedur egzaminacyjnych,
- nadzoruje infrastrukturę potrzebną do egzaminowania, znajdującą się we współpracujących z nim Laboratoriach oraz Egzaminatorów.
Typy Centrów Egzaminacyjnych
W strukturze organizacyjnej wyróżniamy dwa typy Centrów Egzaminacyjnych – komercyjne i edukacyjne.
- CENTRUM EGZAMINACYJNE KOMERCYJNE jest prowadzone przez dowolną firmę lub instytucję, może współpracować z Laboratoriami komercyjnymi i edukacyjnymi , w celu przeprowadzania egzaminów według cen normalnych i ulgowych;
- CENTRUM EGZAMINACYJNE EDUKACYJNE jest jednostką działająca w oparciu o ustawę „Prawo oświatowe” lub „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” oraz współpracuje wyłącznie z Laboratoriami edukacyjnymi, tj. takimi, które przeprowadzać mogą jedynie egzaminy ulgowe.
Do egzaminów ulgowych uprawnione są osoby do 26 r.ż., posiadające legitymację uczniowską lub studencką oraz osoby powyżej 60 r.ż., posiadające legitymację emeryta lub rencisty.
Wymagania formalne
Każde CE musi współpracować minimum z jednym laboratorium i minimum dwoma licencjonowanymi Egzaminatorami ICDL (ECDL). Dodatkowo w CE musi być wyznaczona osoba do kontaktów w sprawach ICDL (ECDL) oraz osoba, która będzie się zajmowała rozliczeniami z PTI. Obie funkcje mogą być łączone lub wykonywane przez współpracujących z CE egzaminatorów ICDL (ECDL). Za przeprowadzone egzaminy ICDL (ECDL) Centrum otrzymuje określone w Umowie Centrum wynagrodzenie.
Centrum musi także mieć aktualne uprawnienia (zob. poniżej Etapy akredytacji/reakredytacji).
Informujemy, że uprawnienia Centrum Egzaminacyjnego ICDL (ECDL) znalazły się na liście certyfikatów/akredytacji (poz. 8), potwierdzających spełnianie wymagań jakościowych ustanowionych dla podmiotów rejestrujących się w Bazie Usług Rozwojowych PARP (lista certyfikatów/akredytacji).
Proces akredytacji i reakredytacji
Proces uzyskiwania uprawnień przez Centra Egzaminacyjne – tzw. proces akredytacji i reakredytacji – nadzoruje Komisja Jakości (kontakt do Komisji poniżej).
AKREDYTACJA jest procesem, który przejść muszą Partnerzy ubiegający się po raz pierwszy o nadanie uprawnień Centrum Egzaminacyjnego ICDL (ECDL) lub ci, którzy utracili uprawnienia. Akredytacja ważna jest przez rok od momentu wydania pozytywnej decyzji przez audytora (zob. poniżej – Kolejne etapy procesu akredytacji/reakredytacji).
REAKREDYTACJA jest procesem przedłużenia uprawnień i opłata za nią jest niższa niż za akredytację (zob. Cennik). Aby partner mógł ubiegać się o reakredytację, musi rozpocząć proces odnawiania uprawnień przed terminem, kiedy wygasają nadane mu wcześniej uprawnienia.
Etapy procesu akredytacji/ reakredytacji
Proces akredytacji / reakredytacji Partnera do roli Centrum Egzaminacyjnego ICDL (ECDL) przebiega kilku etapowo. Przed przystąpieniem do procedury wskazany jest kontakt zainteresowanej instytucji z Koordynatorem Regionalnym ICDL (ECDL). Listę Koordynatorów znaleźć można na stronie: https://icdl.pl/koordynatorzyw/
Poniżej przedstawiamy kolejne kroki akredytacji/reakredytacji.
1.
Złożenie wniosku o akredytację/reakredytację
Wnioski ws. akredytacji/reakredytacji składane są przez osobne linki w systemie eecdl.pl. W celu dostępu do podanych poniżej linków należy wylogować się z profilu Centrum.
Dla każdego zgłoszenia tworzony jest osobny profil zgłoszenia w module Komisji Jakości. Po przesłaniu wniosku ws. akredytacji/reakredytacji zgłaszający otrzymuje link do profilu zgłoszenia, który umożliwia mu śledzenie i uzupełnianie wniosku.
Pierwsze zgłoszenie (akredytacja)
Organizacje aplikujące po raz pierwszy o nadanie uprawnień Centrum Egzaminacyjnego ICDL (ECDL) powinny wypełnić wniosek dostępny na stronie: https://eecdl.pl/ce/new_ce.php
Kolejne zgłoszenie (reakredytacja)
Partnerzy ubiegający się o przedłużenie uprawnień (reakredytację) powinny wypełnić wniosek dostępny na stronie: https://eecdl.pl/ce/new_ce2.php
2.
Przygotowanie i przesłanie Raportu Samooceny
Następnie jednostka zgłaszająca przesyła do systemu wymagane dokumenty, w tym przygotowany przez siebie tzw. Raport Samooceny (RS), który prezentuje jej zasoby, potencjał i tradycję, a także przedstawia model działalności i procedury zapewnienia jakości obowiązujące w firmie (przykładowy spis treści Raportu Samooceny dostępny jest tutaj, a Przewodnik dla wypełniającego RS tutaj).
3.
Formalna ewaluacja Raportu Samooceny
Raport Samooceny jest oceniany pod względem formalnym przez pracownika Komisji Jakości. Jeśli Raport wymaga uzupełnień – jest odsyłany do Partnera. Jeśli zawiera wszystkie niezbędne informacji – pracownik Komisji Jakości przekazuje Raport do audytora, który dokonuje dalszej oceny zgłoszenia.
4.
Wystawienie i opłacenie faktury
Po zaakceptowaniu Raportu pod względem formalnym Komisja Jakości wystawia fakturę z opłatą za akredytację lub reakredytację, z terminem płatności 14 dni. Cennik akredytacji i reakredytacji znajduje się poniżej.
5.
Merytoryczna ewaluacja Raportu Samooceny przez audytora
Po dokonaniu płatności Raport Samooceny jest przekazywany do merytorycznej ewaluacji do desygnowanego audytora. Informacje sprawdzane są pod kątem wymogów Fundacji ICDL (ECDL) w zakresie certyfikowanych ośrodków egzaminacyjnych. Szczególną uwagę w ocenie zwraca się na elementy wpływające na zapewnienie jakości procesu egzaminowania i wysokiego poziomu realizacji misji ICDL (ECDL).
Na tym etapie możliwe są kontakty audytora z jednostką w celu wyjaśnienia ewentualnych wątpliwości oraz przygotowania ewentualnych niezbędnych uzupełnień.
6.
Ewaluacja zgłoszenia pod kątem zakazu konkurencji
Audytor musi ponadto sprawdzić czy aplikujący:
- nie prowadzą własnej działalności, w której wykorzystywane są zarejestrowane nazwy lub domeny zawierające słowa „ECDL”, „ICDL” lub “Computer Driving Licence”.
- nie wykorzystują znaków towarowych lub logo, których wygląd jest zbliżony lub nawiązuje do zastrzeżonych znaków towarowych lub logo Fundacji ICDL (ECDL).
7.
Wizyta referencyjna audytora w Centrum
Następnym krokiem jest wizyta referencyjna w siedzibie Partnera. Wizytę uzgodnioną z Partnerem realizuje audytor, który następnie przedstawia wnioski z procesu akredytacji na forum Komisji Jakości.
W przypadku reakredytacji wizyta audytora w Centrum odbywa się co dwa lata.
8.
Decyzja ws. akredytacji/reakredytacji
Audytor, na podstawie oceny formalne, merytorycznej i wizyty referencyjnej sporządza raport, w którym zawiera decyzję ws. przyznania lub odrzucenia wniosku o akredytację/ reakredytację.
9.
Otrzymanie uprawnień lub ponowne ubieganie się o uprawnienia
W przypadku pozytywnej decyzji ws. akredytacji/reakredytacji możliwe będzie podpisanie przez Partnera umowy z PTI. Partnerzy otrzymują certyfikaty Centrum i Laboratorium ICDL (ECDL).
Konto nowego Centrum (i współpracujących z nim Laboratoriów) po przejściu akredytacji zostaje założone w Systemie eecdl.pl, umożliwiając tym samym przeprowadzanie egzaminów.
W przypadku reakredytacji Centrum (i współpracujących z nim Laboratoriów) konta w module egzaminacyjnym są cały czas aktywne (także w trakcie procesu reakredytacji).
W przypadku negatywnej decyzji Komisji Jakości, jednostka ma prawo ubiegać się ponownie o akredytację rozpoczynając procedurę od początku. W tym celu należy wygenerować nowe zgłoszenie w systemie i przygotować nowy dokument Raportu Samooceny. Odrzucenie wniosku nie powoduje zwrotu opłat poniesionych zwrotu opłat poniesionych w pierwotnym procesie oceny.
Zakres uprawnień
Zakres uprawnień decyduje o tym, jakie egzaminy dane Centrum Egzaminacyjne może przeprowadzać.
Centrum może ubiegać się o akredytację/reakredytację w zakresie przeprowadzania egzaminów ze wszystkich lub niektórych produktów, tj. certyfikatów ICDL (ECDL).
ZAKRES UPRAWNIEŃ Centrum Egzaminacyjnego determinowany jest przez:
- uprawnienia Egzaminatorów, z którymi współpracuje Centrum (do każdego z produktów, o akredytację/reakredytację którego ubiega się CE niezbędne jest nawiązanie współpracy z dwoma uprawnionymi egzaminatorami ECDL),
- wyposażenie techniczne laboratoriów, z którymi współpracuje Centrum,
- uzyskanie przez Laboratoria, z którymi Centrum współpracuje opinii koordynatora produktu (konieczne jedynie w przypadku trzech uprawnień – szczegóły poniżej).
Wyróżniamy uprawnienia do podstawowego i zaawansowanego zestawu produktów.
Podstawowy zestaw produktów
Uprawnienia Egzaminatorów
Uprawnienia podstawowe posiada każdy Egzaminator ECDL. Obejmują one egzaminy z grupy Base, wybrane egzaminy z grupy Standard oraz egzaminy do certyfikatu e-Citizen (zob. klasyfikacja egzaminów opisana tutaj).
Uprawnienia podstawowe
- Uprawnienia w zakresie egzaminów do modułów z grupy Base (wszystkie):
- B1 – Podstawy pracy z komputerem
- B2 – Podstawy pracy w sieci
- B3 – Przetwarzanie tekstów
- B4 – Arkusze kalkulacyjne
- Uprawnienia w zakresie egzaminów do modułów z grupy Standard (część):
- S1 – Użytkowanie baz danych
- S2 – Grafika menadżerska i prezentacyjna
- S3 – IT security
- S9 – Rozwiązywanie problemów
- S11- RODO
- S12 – Praca zdalna
- Uprawnienia w zakresie egzaminów do certyfikatu e-Citizen
Wyposażenie Laboratoriów
Do podstawowych produktów konieczne jest standardowe oprogramowanie i sprzęt, opisane tutaj.
Zaawansowany zestaw produktów
Uprawnienia Egzaminatorów
Do wszystkich pozostałych produktów egzaminatorzy uprawnienia zdobywają osobno. W zestawie zaawansowanym wyróżniamy poszczególne uprawnienia wymienione poniżej (zob. klasyfikacja egzaminów opisana tutaj).
Uprawnienia Zaawansowane
- Uprawnienia do egzaminów w zakresie modułów BASE TYFLO dla osób niewidomych (grupa certyfikatów Base ze specjalnymi udogodnieniami)
- B1 TYFLO – Podstawy pracy z komputerem
- B2 TYFLO – Podstawy pracy w sieci
- B3 TYFLO – Przetwarzanie tekstów
- B4 TYFLO – Arkusze kalkulacyjne
- Uprawnienia do egzaminów w zakresie modułu S4 – Edycja obrazów (grupa certyfikatów Standard)
- Uprawnienia do egzaminów w zakresie modułu S5 – Zarządzanie projektami (grupa certyfikatów Standard)
- Uprawnienia do egzaminów w zakresie modułu S6 – Web editing (grupa certyfikatów Standard)
- Uprawnienia do egzaminów w zakresie modułu S7 – Współpraca online (grupa certyfikatów Standard)
- Uprawnienia do egzaminów w zakresie modułu S8 – CAD (grupa certyfikatów Standard)
- Uprawnienia do egzaminów w zakresie modułu S10 – Podstawy programowania (grupa certyfikatów Standard)
- Uprawnienia do egzaminów w zakresie certyfikatu e-Nauczyciel (grupa EPP)
- Uprawnienia do egzaminów w zakresie certyfikatu e-Urzędnik (grupa EPP)
- Uprawnienia do egzaminów w zakresie certyfikatu GIS (grupa EPP)
- Uprawnienia do egzaminów z grupy Advanced
- A1 – Zaawansowane przetwarzanie tekstów
- A2 – Zaawansowane arkusze kalkulacyjne
- A3 – Zaawansowane użytkowanie baz danych
- A4 – Zaawansowana grafika menedżerska i prezentacyjna
Jeśli więc na przykład Centrum Egzaminacyjne chce przeprowadzać poza egzaminami z puli podstawowej, także egzaminy w zakresie modułów S4 – Edycja obrazów oraz S6 – Web Editing, powinna mieć podpisaną umowę z:
- co najmniej dwoma egzaminatorami mającymi uprawnienia do przeprowadzenia egzaminów do certyfikatu S4 oraz
- dwoma mającymi uprawnienia do przeprowadzenia egzaminów do certyfikatu S6.
Jeśli centrum chciałby przeprowadzać wszystkie egzaminy z grupy Advanced, powinno mieć podpisaną umowę z co najmniej 2 egzaminatorami mającymi uprawnienia do egzaminów z grupy Advanced.
Wyposażenie Laboratoriów
Jeśli chodzi o produkty zaawansowane, przy części z nich nie ma dodatkowych wymagań technicznych, a przy części konieczne jest posiadanie dodatkowego oprogramowania i/lub sprzętu.
Wyposażenie
Bez dodatkowych wymagań technicznych
- Egzaminy dotyczące modułu S7 – Współpraca online (grupa certyfikatów Standard)
- Egzaminy dotyczące modułów z grupy Advanced:
- A1 – Zaawansowane przetwarzanie tekstów
- A2 – Zaawansowane arkusze kalkulacyjne
- A3 – Zaawansowane użytkowanie baz danych
- A4 – Zaawansowana grafika menedżerska i prezentacyjna
- Egzaminy dotyczące certyfikatu e-Urzędnik (grupa EPP)
Z dodatkowymi wymaganiami technicznymi
- informacje o wymaganiach ws. oprogramowania dla egzaminów dotyczących modułów:
- S4 – Edycja obrazów (grupa certyfikatów Standard)
- S5 – Zarządzanie projektami (grupa certyfikatów Standard)
- S6 – Web Editing
- S8 – CAD 2D
- S10 – Podstawy programowania
- oraz certyfikatu EPP GIS
można znaleźć tutaj.
- Informacje o wymaganiach ws. oprogramowania i sprzętu dla egzaminów dotyczących modułów TYFLO BASE można znaleźć tutaj.
- Informacje o dodatkowych wymaganiach technicznych dla certyfikatu e-Nauczyciela można znaleźć tutaj.
Opinie Koordynatorów Produktu
W przypadku egzaminów TYFLO BASE, S8 – CAD, EPP GIS konieczny jest też dodatkowo kontakt z Koordynatorami Produktu i zamieszczenie ich opinii w przygotowywanym dokumencie Raportu Samooceny. Lista Koordynatorów znajduje się tutaj.
Cennik
Za każdorazowe przeprowadzenie procedury akredytacji i reakredytacji, PTI pobiera od Centrum Egzaminacyjnego opłatę zgodną z aktualnym cennikiem.
WYŻSZĄ STAWKĘ za nadanie uprawnień (akredytacja) płacą Partnerzy ubiegający się po raz pierwszy o nadanie uprawnień Centrum Egzaminacyjnego ICDL (ECDL) lub ci, którzy utracili uprawnienia.
NIŻSZĄ STAWKĘ – za odnowienie uprawnień (reakredytacja) płaca Partnerzy, którzy rozpoczęli proces odnawiania uprawnień przed terminem, kiedy wygasają nadane im wcześniej uprawnienia.
Centra Egzaminacyjne Edukacyjne zwolnione są z opłat za akredytację i reakredytację.
Poniżej, w tabeli przedstawiamy cennik obowiązujący od 1 czerwca 2024 roku.
Usługa dot. nadania uprawnień | netto PLN | brutto PLN |
---|---|---|
AKREDYTACJA Centrum Egzaminacyjnego (w tym jednego Laboratorium) | 2100,00 zł | 2583,00 zł |
REAKREDYTACJA Centrum Egzaminacyjnego (w tym jednego Laboratorium) | 1300,00 zł | 1599,00 zł |
Kontakt
Konsultacje w sprawie wypełniania zgłoszeń dotyczących przyznania uprawnień prowadzą Koordynatorzy Regionalni i Biuro Komisji Jakości. Pozostałe kwestie, dotyczące zasad i warunków prowadzenia współpracy z partnerami można ustalić z pracownikami Polskiego Biura ECDL.
Kontakt:
- PB ECDL: +48 501 073 036
- Biuro KJ: +48 609 469 946
Blokada Centrów Egzaminacyjnych i Laboratoriów
Polskie Biuro ECDL wraz z Komisją Jakości informuje, że automatycznie blokowane będą wszystkie Centra Egzaminacyjne oraz Laboratoria, którym zakończyła się ważność uprawnień i które przed terminem ich wygaśnięcia nie rozpoczęły procesu reakredytacji. Tym samym w takich Laboratoriach ECDL nie będzie można przeprowadzać egzaminów, a Centra Egzaminacyjne nie będą mogły tych egzaminów rozliczyć.
Odblokowanie CE i Lab nastąpi w chwili uzyskania akredytacji na kolejny rok (tj. przejścia całej procedury nadawania uprawnień z opłatą według stawki wyższej).
Kontakt do pracownika KJ:
- +48 609 469 94